Wydział Sztuki - dr hab. Ewa Robak, prof. UJK

Wydział Sztuki Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

dr hab. Ewa Robak, prof. UJK

dr hab. Ewa Robak, prof. UJK

dr hab. Ewa Robak, prof. UJK

Ewa Robak – dr hab. sztuki w dyscyplinie artystycznej dyrygentura, pracownik w Katedrze Muzyki na stanowisku profesora. Prowadzi m. in. zajęcia z takich przedmiotów jak dyrygowanie, metodyka prowadzenia zespołów, warsztaty dyrygenckie, chór. Jest założycielką Chóru Kameralnego Fermata, który prowadzi od 1999 r., dyrygentem chóru Antidotum (od 2009), a także współtwórcą chóru dziecięcego Mała Fermata powstałego
w 2018 roku.  Od 2017 r. pracuje z chórem dziecięcym (8-12 lat) w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Będąc absolwentką Wydziału Rytmiki ZPSM,  kilkanaście lat pracowała z dziećmi w wieku przedszkolnym  jako nauczyciel rytmiki i zajęć umuzykalniających. Z prowadzonymi przez siebie zespołami chóralnymi dokonała szeregu nagrań radiowych i telewizyjnych. Chóry pod jej kierownictwem wzięły udział w nagraniu
12 płyt.  Znaczną część aktywności zawodowej E. Robak wypełnia działalność artystyczna. Koncertowała w kraju i za granicą (Dania, Słowacja, Czechy, Białoruś, Ukraina, Hiszpania, Włochy, Izrael, USA, Austria). Z chórami zdobyła ponad 100 czołowych nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Oprócz nagród zespołowych, otrzymała szereg  indywidualnych, m.in.: Rektora UJK (2004, 2006, 2009, 2017), I st. Prezydenta Miasta Kielce (2004), Miasta Kielce (2005); wielu nagród dla Dyrygenta; nominację do nagrody „Świętokrzyska Victoria” w kat. Osobowość (2014), Medal KEN (2009), Brązowy Krzyż Zasługi (2017) i in. Ewa Robak uczestniczy w pracach jury różnych konkursów chóralnych i wokalnych, prowadzi warsztaty dla chórmistrzów i zespołów chóralnych
w różnych regionach Polski. Jest inicjatorką szeregu działań muzyczno-społecznych integrujących kielczan wokalnie. Celem  tych przedsięwzięć jest rozśpiewywanie kielczan od przedszkola do seniora. W roku akademickim 2019/2020 pełniła funkcję Dziekana Wydziału Sztuki, którego stworzenie zostało jej powierzone. Od roku 2021/2022 jest z-cą kierownika  ds. artystycznych i studenckich w Katedrze Muzyki.

Ważniejsze nagrody spośród otrzymanych  z chórami:

Z Chórem Kameralnym Fermata:

  • Złoty dyplom , III miejsce na 52. Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat   2022  ( Legnica 2022)
  • I nagroda w kat. Zespoły wokalne oraz GRAND PRIX na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej  Cantantes Lublinensis II Special Edition, a także nominacja do udziału w 52. Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 2022    (Lublin 2021)
  • I nagroda Złoty Dyplom  w kat. Chóry Kameralne (Fermata),  Zwycięzca
    w kategorii
    ,  oraz  Nagroda Specjalna  za najlepsze   wykonanie utworu kompozytora polskiego –  za utwór  Grzegorza Miśkiewicza – Confitemini Domino (psalm 118)  na  II  Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym  NADZIEJA W CHÓRZE  (Tykocin 2019)
  • I nagroda (Złoty Dyplom) w kategorii Chóry Kameralne na III Międzynarodowym Festiwalu im. Józefa Świdra w Cieszynie (2017)
  • I nagroda (Złoty Dyplom) i najwyższa punktacja (100 pkt.) na IV Ogólnopolskim Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek, (Rzeszów 2017)
  • I nagroda w kat. chóry kameralne na  I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej  Cantantes Lublinensis
  • Złoty Dyplom – Zwycięzca w kat. Muzyka sakralna a cappella, Złoty Dyplom w kat. Inspiracja folklorem na Międzynarodowym Festiwalu Bratislava Cantat I. (Bratysława 2015)
  • I nagroda na XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Adwentowej
    i Bożonarodzeniowej w Pradze oraz Nagroda Jury dla Dyrygenta, (Praga 2011)
  • dwa Srebrne Dyplomy na Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 45 (Legnica 2014) i 46 (Legnica 2015)
  • Złoty Dyplom w kat. Pop i Jazz, Złoty Dyplom w kat. Chóry Kameralne, Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie polskiego utworu – Pastorale Henryka Czyża na I Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym „Per musicam ad astra”
    w Toruniu (Toruń 2013),
  • I nagroda w kategorii Muzyka sakralna, I nagrodę w kat. Muzyka ludowa oraz Grand Prix Festiwalu dla najlepszego chóru na II Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Mundus Cantat Sopot (Sopot 2007),
  • I nagroda na Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 37 (Legnica 2006).

Z Chórem Intytutu Edukacji Muzycznej UJK:

  • III nagroda na XXI Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej Cantate Deo (Rzeszów 2017)
  • I Nagroda w kat. Chóry akademickie , II  Nagroda w kat. Gospel i muzyka rozrywkowa na XIX  Łódzkim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis (Łódź 2016)
  • II nagroda w kat. chóry akademickie na XV Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis (Łódź 2012)
  • III nagroda w kat. chóry akademickie na X Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis (Łódź 2007),

Z chórem Antidotum:

  • II miejsce w kat. chóry kameralne na XIX Miechowski Przegląd Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek (Miechów 2020)
  • II nagroda Srebrny Dyplom w kat. chóry mieszane na  II Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym NADZIEJA W CHÓRZE  (TYKOCIN 2019 )
  • udział w koncertach festiwalowych na Międzynarodowym Festiwal Chórów – The Sea of Galilee w Izraelu (Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb Tabgha Ma’agan Micha’el; Izrael 2018)
  • Brązowy Dyplom , I miejsce na XIII Międzynarodowym Festiwalu im. H. M. Góreckiego w Rybnik (Rybnik; 2017)
  • Złoty Dyplom na XI Międzynarodowym Festiwalu Chórów im. Kazimierza Fobera w Bielsku – Białej (2016)
  • I miejsce w kat. Chóry Seniorskie, I miejsce w kat. Muzyka Ludowa na I Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Cantu Gaudeamus w Białymstoku (2016)
  • GRAND PRIX na III Regionalnym Przeglądzie Pieśni Pasyjnej i Pokutnej (Święty Krzyż 2016)
  • Srebrny Dyplom na V Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu, CANÇO MEDITERRANIA w Lloret de Mar, (Hiszpania 2015)

 

Nagrane płyty:

Jeden z elementów dorobku artystycznego Ewy Robak stanowią nagrane i wydane płyty. We wszystkich formach z udziałem orkiestry wystąpił Chór Instytutu Edukacji Muzycznej UJK i Chór Kameralny Fermata. Nagrano kolejno albumy: Świętokrzyska Golgota CD (2004), Świętokrzyska Golgota DVD (2004), Tu es Petrus CD (2005), Pasja DVD (2006), Psałterz wrześniowy CD i DVD (2006), Siedem Pieśni Marii CD i DVD (2007), Listy z Placu Zgody (2009), Święta przy Tobie chwila (2014). Popularność oratoriów z Tryptyku Świętokrzyskiego przełożyła się na liczbę sprzedanych płyt. W ten sposób Świętokrzyska Golgota zyskała status platynowej płyty, Tu es Petrus podwójnej diamentowej i Psałterz wrześniowy – diamentowej. O sukcesie można powiedzieć również w przypadku Siedmiu Pieśni Marii – oratorium otrzymało status platynowej płyty. Oprócz form wokalno-instrumentalnych wraz z Chórem Kameralnym Fermata nagrane zostały cztery płyty z muzyką a cappella: Fermata kolęduje (2005), Portfolio (2011), Grechuta niejednym głosem (2012), Zaśpiewam Jezuskowi (2015).

Dotychczasowa działalność przyniosła współpracę z takimi wokalistami jak: Renata Drozd, Jacek Wójcicki, Adam Zdunikowski, Artur Ruciński, Przemysław Firek, Magdalena Idzik, Józef Frakstein, ks. Paweł Sobierajski, ks. Robert Kaczorowski, Justyna Steczkowska, Andrzej Piaseczny, Joanna Słowińska, Olga Szomańska, Maciej Miecznikowski, Przemysław Branny, Małgorzata Markiewicz, Janusz Radek, Marcin Jajkiewicz, Marzena Trzebińska, Jerzy Artysz, Iga Caban, Renata Dobosz, Anita Maszczyk; z kompozytorami: Bartłomiej Gliniak, Krzysztof Grzeszczak, Włodzimierz Korcz, Paweł Łukowiec, Grzegorz Miśkiewicz, Piotr Rubik, Adam Sławiński, Hadrian Tabęcki; z dyrygentami: Michał Dworzyński, Mikołaj Blajda, Jacek Rogala, Janusz Król, Marcin Wolniewski, Monika Wolińska, Andrzej Rozbicki (Toronto), Wojciech Niewrzoł (Chicago), Jan Tokarz oraz  orkiestrami: Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, The Paderewski Symphony Orchestra z Chicago, Koncertowa Orkiestra Dęta Kielce.

Chóry przygotowane przez Ewę Robak wystąpiły w znaczących salach  koncertowych i innych miejscach w Polsce (Sala Kongresowa w Warszawie, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, Opera Wrocławska, Opera Leśna w Sopocie, Amfiteatr w Opolu, Szczecinie, Płocku, Bazylika Mariacka w Gdańsku i kościoły na terenie całej Polski, Błonia w Krakowie, nad Maltą w Poznaniu) i za granicą (Rosemont Theatre Chicago, Aula Klubu Golfowego, Tinley Park, Chicago; Artmuseum KunstCenter Silkeborg Bad Århus,Dania; Katedra Św. Klemensa, Århus,Dania; Sala Koncertowa na Nowym Zamku w Grodnie, Białoruś; Zrkadlová sieň Primaciálneho palacá, Bratysława, Słowacja; Katedra Św. Eulalii, Barcelona, Montserrat – męski klasztor benedyktyński, Hiszpania; Sala WKO Linz- Austria).

Od roku 2001 Ewa Robak pełni funkcję prezesa  Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru Kameralnego Fermata. Organizacja koncertów i innych wydarzeń kulturalnych opiera się często na współpracy Stowarzyszenia z instytucjami. W minionych latach były to: Kielecki Teatr Tańca, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Polskie Radio Kielce, Targi Kielce, Urząd Marszałkowski w Kielcach, Urząd Miasta Kielce, Muzeum Historii Kielc, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Urząd Wojewódzki W Kielcach, Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach k/Kielc, Muzeum Diecezjalne w Kielcach, Zespół Pieśni i Tańca Kielce, Koncertowa Orkiestra Dęta Miasta Kielce, Przedszkola Samorządowe i Publiczne w Kielcach, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, Dom Środowisk Twórczych w Kielcach, Kościół Ewangelicko-Augsburski Kielce, Kościół św. Franciszka z Asyżu Kielce, wydawnictwo Mystic Production Kraków, wydawnictwo Ars Sonora Łódź, Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku k/Kielc, Sanatorium Markoni w Busku-Zdroju, Konsulat Generalny RP Chicago, Fundacja Paderewski Symphony Orchestra w Chicago, Związek Polaków na Białorusi, Wspólnota Polaków w Górnej Austrii.

 
Powrót
 

Skip to content